Technische Information
  • Home
  • Technische Information

Neden Kaymalı Sistemlerde Kolonlar için Cf 53 (1.1213) malzeme kullanıyoruz ?

- Karbon miktarı yüksektir. Dolayısıyla ısıl işlem esnasında yüksek sertliklere kolaylıkla ulaşabilir.
- Çekme kopma mukavemeti yüksektir. Darbeye daha dayanıklıdır.
- Sürtünmelere karşı yüksek aşınma dayanımı vardır.

 

Yeni Konik Kilitleme


Çift taraflı bağlama özelliğinden dolayı daha hızlı montaj ve daha hassas ayar imkânı sağlamaktadır.
 

İndüksiyon Derinlikleri


Piyasada indüksiyon derinliğinin fazla olması ile kolonun daha dayanımlı  olacağı konusunda büyük bir yanılgı vardır. Tam tersine indüksiyon derinliği ne kadar dengeli olursa kırılganlığa karşı dayanım o kadar çok olur. Yılların verdiği tecrübe ve araştırmalarımız sonucunda elde ettiğimiz değerlere göre kolonlarımızda aşağıdaki çizelgede gösterilen indüksiyon derinliklerini uygulamaktayız.

Ø 12 - Ø 14 : 1,0-1,5 mm
Ø 16 - Ø 20 : 1,2-2,0 mm
Ø 25 - Ø 30 : 1,5-2,5 mm 
Ø 40 - Ø 50 : 1,8-2,8 mm
 

Ürünlerimizin Kullanım Yerleri


D01 - D01D - D02 - D03 - D08 - D09 - D20 - D21 - D22 - D22B - D40 - D50 - D60 tipi ürünler plastik ve metal enjeksiyon kalıplarında, D00 - D05 - D23 - D24 - D25 - D27 - D60 tipi ürünlerimiz kesme ve sac form kalıplarında kullanılır.

 

Bilyalı Sistemlerin Kullanım Alanları ve Uyarılar

- Erkek ve dişinin arasındaki kesme boşluğunun az olduğu hassas kalıplarda

- Dakikada baskı adedinin 200’ün üzerine çıktığı yerlerde

- Kesilen malzemenin 0,5 mm kalınlığının altına düştüğü durumlarda

-Enjeksiyon kalıplarının itici plakalarında kullanılır.

Bilyalı sistemler kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus; kullanılan bilyaların toleransların çok dar olması gerekmektedir. Çünkü bilyalarda değişen her ölçü kolon ve burç çalışma toleransındaki hatayı ikiye katlar.
 

Biz bilyalarımızın tamamını +0,001 mm toleransında ithal ediyoruz. Dolayısıyla farklı bir bilya kafesinin bizim kolon ve burçlarımızla sağlıklı çalışmadığı yapılan testler neticesinde tespit edilmiştir.

 
Kullandığımız Toleranslar Neye Göre Belirlenir? 

Ürünlerimiz toleransları ve çalışma boşlukları DIN 7161’e göre belirlenmiştir. Fakat bu toleranslardaki değerler bazı ölçülerde bizi tatmin etmediği için katalogumuzdaki görünen bu değerler DIN 7161’in tecrübelerimizle daraltılmış halleridir.

    
Yüzey pürüzlülüğünün önemi: Yüzey pürüzlüğü birbirleriyle çalışan parçalar açısından en önemli konulardan birisidir. Bir örnek verecek olursak; bozuk yolda ilerleyen bir araba ile düzgün yolda ilerleyen arabanın ilerlemesi arasındaki fark gibi...


Biz ürünlerimizin uzun ömürlü ve aşınmaya karşı maksimum dayanımlı olması için yüzey pürüzlüğüne çok önem veriyoruz.
 

Kolonların çalışma yüzeylerindeki pürüzlüğü Rz 1,5 ve altı, diğer yüzeylerde ise Rz 3 olarak standartlaştırdık.

    
Unutulmamalıdır ki düşük değerdeki yüzey pürüzlüğü ürünün ömrünü uzatır, korozyona karşı dayanımını artırır ve sürtünmenin çok düşük seviyelere inmesiyle mükemmel çalışma şartı sağlar.    


Kullanıcılara Tavsiyeler

Dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de kolon ve burçların yerlerine montajıdır. Kesinlikle montaj esnasında sıkı çakma yapılmamalıdır. Bu hem kolon ve burçlarda hasar meydana getirir, hem de taşlanmış oturma yüzeyleri bozulacağı için diklik elde etmek çok güçleşir. Kolon ve burçlar uygun toleranslarda yerlerine takılıp bağlama pabuçları vasıtasıyla sabitlenmelidir. Bu şekilde bağlama doğrusallığın ve dikliğin sağlanabilmesi ve malzemelerin uzun ömürlü olabilmesi için en doğru yöntemdir.

    
Piyasada sıkça yapılan hatalardan birisi de yağ kanalı olmayan 2 ürünün bir arada kullanılmasıdır. 
Kullanılan ürünlerin bir tanesinde kesinlikle yağ kanalı olmalıdır. Aksi taktirde yüzeyde yağ filmi oluşamadığı için kısa sürede ısınmalara ve birbirlerini sarmaya başlayacaklardır.

    
Kolon ve burçlar satın alınırken her ikisinin de aynı marka olmasına azami dikkat gösterilmelidir. Çünkü farklı kolon ve burçlarda farkı taşlama toleransları olabileceğinden hem montaj hem de kullanım esnasında büyük problemler yaşanabilir.
 

DiKKAT

4 DELTA, katalogundaki ürün çeşit ve toleranslarında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

4 Ürünlerimizin ambalaj ömrü yaklaşık 2 yıldır.

4 DELTA ürünlerin tüm çeşitleri ömür testine tabi tutulmaktadır.

4 Katalogdaki çizim ve grafikler DELTA'ya aittir, izinsiz çoğaltılamaz.